Српското Собрание во обрач од демонстранти, Вучиќ и Стефановиќ внатре играат шах

Епицентарот на опозициските протести во Белград против актуелниот претседател Александар Вучиќ од пред зградата на РТС се пренесен пред српското Собрание. Зградата на законодавната власт во...

Шах: Магнус Карлсен го одбрани светскиот трон

Норвежанецот од Тонсберг го порази Фабијано Каруана од САД во мечевите за титулата во Лондон до која стигна преку брзопотезните партии, откако сите 12 без временско ограничување за потези завршија со реми

Шаховска битка во Лондон: Карлсен и Каруана во маратон за шампион

Сите 12 партии меѓу Норвежанецот и Американецот во Лондојн завршија со реми. За денеска се предвидени четири брзопотезни партии. Ако и по нив е нерешено ќе се оди на пет серии по два блиц меча, па доколку победник сè уште нема, за титулата ќе решава т.н. „Армагедон игра“. Едно е сигурно. Шаховскиот свет го очекува долг и напорен ден во кој можеби ќе нема победник на партија, но, секако, ќе има шампион

Заврши ЕКК во шах: Алкалоид шести, Гамбит Асеко осми

Обата македонски претставника во Порто Карас забележаа победи во последното коло. Алкалоид над Бер Шева од Израел со 4;5:1,5 додека Гамбит Асеко беше подобар од англиски Вуд Грин со 3,5:2,5. Нов освојувач на титулата е Медњи Всадник од Санкт Петербург

Европски клупски куп во шах: Алкалоид и Равена лидери во Порто Карас

Македонски шаховски првак во четвртото коло го совлада и Медњи Всадник од Санкт Петербург со 3,5:2,5. По цел поен за „фармацевтите“ освоија Динг Лирен и Павел Елјанов, ремизираа Ју Јангји, Дмитри Андрејкин и Дмитри Јаковенко, единствениот пораз го доживеа Јуриј Криворучко во партијата со Кирил Алексенко. Победа во четвртиот настап и на тимот на Гамбит Асеко над естонски Ревал Спорт со 3,5:2;5