Коронавирус: Колку се корисни тестовите за антитела?

Во Русија, Италија и други земји, здравствените власти имаат намера со масивни тестирања за антитела да го утврдат вистинскиот број на заразени со корнавирус. Како функционираат овие тестови и колку се значајни?

Бухова: Кршење на ковид-19 протоколите во Куманово, брисеви се земале во Општината без епидемиолошка анкета

Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски и уште едно лице од општинскиот кризен штаб, ќе добијат парична казна оти при изречена мерка за изолација тргнале да се тестираат во Скопје

„Див запад“ на пазарот на тестови за антитела за коронавирус

Тестовите за антитела, кои деновиве беа актуелни и во Македонија, се покажуваат како меч со две острици во САД. И легитимни компании и лажни оператори ги продаваат тестовите. Разграничувањето меѓу нив може да биде предизвик

Еден починат и нови 72 заразени лица со ковид-19 во последните 24 часа

Маж на возраст од 63 години од струшко Лабуништа, неколку часа по приемот со тешка клиничка слика, починал на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, информираат од Министерството за здравство (МЗ)

Коронавирус: Со тестови против тајната на бројот R

Еден од темелните параметри со кои се следи неговото ширење e т.н. репродукциски број (R), кој го означува просечниот број на здрави лица што еден заболен ќе ги зарази за време на неговата инфективност. Според досегашните искуства, R за Ковид-19 изнесува 2,4

Ковид-19 во Македонија: Досега заболени 201 лице, доаѓаат респиратори, маски и тестови

Најголем број за заразени лица се евидентирани во Скопје (123), по што следуваат Дебар (43) од кои двајца починати, Куманово (15) од кои еден починат, Штип (осум), Велес (три), Охрид (три), Кавадарци (два), Прилеп (два), Гостивар (еден) и Тетово (еден)