Се откажа од пактот за укинување на загадувачките фосилни горива: Австралија ќе продолжи да продава јаглен и во наредните децении

Австралија денеска соопшти дека ќе продолжи да продава јаглен „во децениите што доаѓаат“, откако се откажа од пактот за постепено укинување на загадувачките фосилни горива за...

Конференција за климатски промени во Глазгов – 18 земји најавија крај на употребата на јаглен

Неколку големи земји што користат јаглен, на Конференцијата на Обединетите Нации (ОН) за климатски промени во Глазгов, најавија дека постепено ќе престанат да ја користат оваа...

Ново оружје за борба против ковид-19: Индиската вакцина Коваксин доби дозвола од СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) издаде дозвола за итна употреба на индиската вакцина против ковид-19 – Коваксин. Лекот го разви индиската компанија „Барат Бајотек“ во соработка со...

Да се плаќа само со авгани: Талибанците најавија забрана за употреба на девизи во Авганистан

Талибанците денеска најавија дека целосно ќе забранат употреба на девизи во Авганистан. Економската ситуација и националните интереси на земјата ја наложуваат потребата од користење на домашната...

Работна група за канабис: Разгледани канадските искуства за медицинска и лична употреба

На третиот состанок на Работната група за канабис која се одржа денеска во Владата на Република Северна Македонија, на покана на членовите од Здружението на производителите...

Коронавирус: Лажно чувство на безбедност со ракавици за една употреба

Ракавиците за еднократна употреба не штитат од новиот коронавирус, туку напротив како распространувач на микроби ја зголемуваат опасноста од заразa. Во супермаркетите, на пазарите, во секојдневието,...

МИОА: Нема пуштено 5G мрежа во употреба

Владата на Република Северна Македонија и Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА), најодговорно тврдат дека во земјава нема пуштено во употреба 5G мрежа. „Ги информираме...

Законот за јазици ја „загрева“ изборната кампања

Премиерот Зоран Заев изјави дека Законот за јазиците е една од алките што нè спојува во државата и така ќе продолжиме во иднина, градејќи заеднички ставови за сите препораки од Венецијанската комисија да имаат соодветна примена

Предупредување од ЕУ: Терористи може да користат дронови во смртоносни цели

На ова упатува Џулијан Кинг, европски комесар за безбедност, кој во интервју за германскиот весник „Велт ам зонтаг“ нагласи дека беспилотните летала би можеле да се употребуваат за напади врз европските градови и нивните жители. Дроновите се користат за воени потреби од 60-тите години на минатиот век и имаа клучна улога во конфликтите од почетокот на Заливската војна во 1991 година