Се подготвуваат, иако досега немаат случај: Кинезите го забрзуваат развојот на вакцина против Омикрон

Кина го забрзува истражувањето и развојот на вакцината против ковид-19 конкретно насочена кон варијантата Омикрон, изјави денеска здравствен претставник. Досега, во Кина не се пријавени случаи...

„Фајзер“: Нашата вакцина дава силен имунолошки одговор кај деца на возраст од 12 до 15 години

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ денеска објави дека нејзината вакцина против ковид-19 давала силен имунолошки одговор против болеста за време на истражувањето кај деца на возраст од...

Фаучи со апел до вакцинираните Американци: Примајте трета доза од вакцината

Водечкиот американски експерт за заразни болести, Ентони Фаучи повика милиони Американци кои веќе биле целосно вакцинирани против коронавирус да примат и трета доза за да одржат...

Тиодоровиќ: Напролет најверојатно препорака и за четврта доза вакцина против ковид-19

Тиодоровиќ за денешен „Блиц“ вели дека имунизацијата против коронавирусот  во иднина би можела да се врши двапати годишно. Епидемиолог Бранислав Тиодоровиќ изјави дека веројатно напролет ќе...

Предлогот за задолжителна вакцина ги „разбранува“ синдикатите – не исклучуваат можност и за протести

По најавата од Министерот за здравство, Венко Филипче, на новите предлог-мерки за вакцинација против ковид-19, реагираа од Конфедерација на самостојни синдикати и од Сојузот на синдикати...

Ново оружје за борба против ковид-19: Индиската вакцина Коваксин доби дозвола од СЗО

Светската здравствена организација (СЗО) издаде дозвола за итна употреба на индиската вакцина против ковид-19 – Коваксин. Лекот го разви индиската компанија „Барат Бајотек“ во соработка со...