Вакцината против коронавирусот на Модерна предизвикува силен имунолошки одговор кај деца од шест до 11 години

Компанијата Модерна денеска објави позитивни резултати од својата вакцина против Ковид-19 кај деца на возраст од шест до 11 години, кои наскоро ќе ги достави до регулаторните...

Редици за вакцинација во Бугарија

Во Бугарија веќе два дена трае активна вакцинација, откако властите одлучија да воведат „зелен сертификат“ за влез на јавни места. Како што јави дописникот на МИА...

ЦДЦ: Многу повеќе Американци добиваат засилувачка вакцина од оние кои се решиле на прва доза

Бројот на Американци кои добиваат засилувачки вакцини против коронавирус е двојно поголем од бројот на оние кои ја добиваат својата прва доза, покажуваат податоците на Центрите...

Вакцината „Фајзер/Бионтек“ ефикасна 90,7 отсто кај децата

Вакцината „Фајзер/Бионтек“ против Ковид-19 била 90,7 отсто ефикасна во клиничките испитувања кај деца на возраст од пет до единаесет години, соопшти денеска американската фармацевтска компанија. Шеснаесет...

Полицискиот час во Албанија останува во сила, а се воведува трета доза антиковид вакцина

Технички комитет на експерти за справување со пандемијата, денеска одлучи во Албанија да останат во сила веќе постојните ограничувачки мерки, а ја одобри препораката на Комитетот...

Фајзер објави ефикасност на вакцината до 90,7% кај деца од 5 до 11 години, ако се одобри ќе биде прва вакцина за помали деца против ковид-19

Во новиот документ објавен пред клучниот состанок на советниците за вакцини на Американската администрација за храна и лекови, Фајзер објави дека нејзината вакцина е безбедна и...

Потврда на проекцијата на приходи: „Џонсон&Џонсон“ очекува 2,5 милијарди долари од продажба на вакцини во 2021 година

Американскиот фармацевтски гигант „Џонсон&Џонсон“ денеска ја зголеми годишната прогноза за профит и потврди дека очекува заработувачка од 2,5 милијарди американски долари од продажбата на вакцината против...