„Зелено“ светло од ЕМА: Бустер доза за лица со ослабен имунитет по 28 дена од ревакцината

Европската агенција за лекови (ЕМА) денеска соопшти дека засилувачка доза на вакцини против ковид-19, изработени и произведени од „БајонТек“/„Фајзер“ и од „Модерна“, може да се аплицира...

Прелиминарни резултати: Вакцина на „Фајзер“ и „БајонТек“ со позитивни ефекти кај деца од пет до 11 години

 „Фајзер“ и „БајонТек“, чии вакцини се употребуваат за имунизација на Американците против ковид-19, ги поднесоа прелиминарните резултати до Агенцијата за храна и лекови (ФДА) од испитувањата...

Французите ги запреа клиничките тестови: „Санофи“ се откажа од мРНА вакцината против ковид-19

Француската фармацевтска компанија „Санофи“ ги откажа плановите за производство на сопствена вакцина против Ковид-19, темелена на mRNA технологија, поради доминантната пазарна улога на корпоративниот сојуз меѓу...

Бајден: Пандемијата на невакцинирани мора да престане, тие ја загрозуваат економијата

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека невакцинираните Американци прават „голема штета“ на земјата – ја загрозуваат нејзината економија и го забавуваат закрепнувањето, јави „Ен-Би-Си“. Одбивањето да...

Новавакс побара одобрување од СЗО за нејзината вакцина против Ковид-19

Американската компанија Новавакс и нејзиниот партнер индискиот Серум институт ја пријавија својата вакцина против Ковид-19 за итно одобрување од Светската здравствена организација. Барањето до СЗО обично...