Тужби за ИТФ и ВТА: Американката Бренгл бара 10 милиони долари отштета

Адвокатот Питер Гинсберг тврди дека неговата клиентка страда од пореметување поради кое не смее да ѝ се вади крв од вена со игла за што поседува лекарска документација што ја потврдува таквата состојба. Претставници на анти-допинг агенција, сепак, земале примерок што било причина за оток и ослабување на раката со која тенисерката сервира

ВТА и АТП листи: Нов пад на Ѓорческа, тронот за 2017 година за Надал

Првиот македонски тениски рекет е на 260 позиција (201 бод) во поединечна конкуренција и на 266. во двојки (258 бода). Шпанецот, речиси сто отсто, ќе заврши како најдобар светски тенисер за 2017 година, откако Роџер Федерер реши да се повлече од Мастерсот во Париз, па сега му е потребна само една победа во француската престолнина за потврда на лидерската позиција на крајот на сезоната

Прва ВТА титула по кам-бекот: Шарапова го освои Тианџин

Русинката во финалето во Кина ја совлада Арина Сабаленка од Белорусија со 7:5, 7:6. Поранешната прва дама на светскиот тенис имаше големи негативи во двата сета. Во првиот со 1:4, во вториот и со 1:5, но собра сили за пресврт и голема победа на крајот и за 36 трофеј во кариерата

ВТА тенис: Возњацки ќе игра во завршниот Мастерс во Сингапур

Данската тенисерка ќе биде дел од турнирот на најдобрите осум во сезоната благодарение на одбранетата ВТА титула во Токио во седмото финале во 2017 година. Учеството претходно го обезбедија Мугуруза, Халеп, Ка. Плишкова, Свитолина и В. Вилијамс

АТП ранг листа: Надал на врвот по пауза од три години

Шпанецот ја презеде лидерската позиција од Енди Мареј, кој ги пропушти турнирите во Монтреал и во Синсинати, и ја започна 141 недела во кариерата како најдобар светски тенисер. Плишкова остана број еден кај девојките благодарение на триумфот на Мугуруза на Мастерсот во Охајо

Тенис: Мугуруза ја „збриша“ Халеп во финалето во Синсинати

Шпанската тенисерка едноставно беше немилосрдна кон Романката нанесувајќи ѝ го еден од најтешките порази во кариерата. Шампионката на Вимблдон загуби само еден гем во меч што се најавуваше и очекуваше да биде неизвесен и со три сета, а траеше само 56 минути, за конечни 6:1, 6:0

Тенис: Сара Ерани позитивна на допинг тест од почетокот на 2017 година

Во примерок на урина на италијанската тенисерка се најдени траги на Аримидекс, препарат што во медицината се користи за пост-менопаузен карцином на дојка, а во тенискиот свет се смета за стимуланс и метаболички хормон

Тенис: Синијакова со пехар во Бастад, Фоњини во Гштад, Маер во Хамбург

Чешката тенисерка беше подобра од Каролина Возњацки со 6:3, 6:4 во финалето на „Ериксон опен“ во Шведска, Италијанецот славеше на турнирот во Швајцарија по победата над Јаник Ханфман со 6:4, 7:5, а Аргентинецот го понесе трофејот од Германија, откако триумфира на Флоријан Маер со 6:4, 4:6, 6:3