Заев – Донфрид: Почеток на преговорите на Северна Македонија со ЕУ е геостратешки интерес на САД, американските граѓани сочувствуваат со македонските за трагедијата во Бугарија

Претседателот на Владата на Северна Македонија Зоран Заев доцна синоќа имаше телефонски разговор со помошник државниот секретар на САД Карен Донфрид, која на премиерот во име...

Заев по средбата со Гаши: Можната идна соработка со Алтернатива ќе биде врз програмски принципи, разговорите продолжуваат наредната недела

Премиерот и лидер на СДСМ, Зоран Заев по денешната средба со претседателот на Алтернатива, Африм Гаши рече дека било разговарано за неколку проблематики за кои останува...

Германските социјалдемократи: Заев да размисли за оставката, немаме разбирање за ветото на Бугарија

Оставката на премиерот Заев, оценува Шмид во интервјуто за партиското гласило на германските социјалдемократи, е лоша вест и за реформските напори во земјава, но и за...

Заев на координација ги покани коалициските партнери-Оставката на премиерот повлекува оставка на целата Влада пропишува Уставот

Премиерот во оставка Зоран Заев ден по вториот круг од локалните избори и јавно соопштената одлука дека се повлекува од претседателските позиции во владата и во...