Морбили во Скопје: До 19 часот се вакцинирани 488 деца со МРП вакцина

Од министерството за здравство апелираат до родителите за вакцинација на децата со МРП вакцина за која велат дека е висококвалитетна и ефективна, а производител е „GlaxoSmithKline“ од Белгија. Вакциналните пунктови во поликлиниките „Букурешт“, „Бит Пазар“ и „Јане Сандански“ ќе работат и утре (04.01.2019 година) до 19 часот

За пет отсто повисоки плати во образование, во здравство и во градинки

Корекцијата ќе биде вкалкулирана од исплата на септемврискиот личен доход во октомври, најавија министрите за финансии, за здравство, за образование и наука и за труд и социјална политика Драган Тевдовски, Венко Филипче, Арбер Адеми и Мила Царовска на заедничката прес-конференција во Владата

Штипската болница по европски пари за две Одделенија

Директорот Ален Ѓеорѓијев вели дека проектите се аплицирани во соработка со Центарот за развој на Источно-планскиот регион и се однесуваат за реновирање на Инфективното одделение и за набавка на апарати за физикална терапија

Заев вети конечно име во здравството, Таравари тврди немало разговори

И покрај информацијата дека неврохирургот Венко Филипче ќе биде новиот министер за здравство, а Алијансата на Албанците треба да го добие заменичкото место, од партијата велат дека таква понуда до нив не стигнала

Граѓаните ќе можат на „Вајбер“ и „Вац Ап“ да му пишат на Таравари

Министерството за здравство воведе нова телефонска линија за директна комуникација на граѓаните со министерот за здравство,  Арбен Таравари преку мобилните апликации „Вајбер“ и „Вац Ап“. Овој...