Одлична ждрепка за Шкендија, поволна за Работнички за третото коло квалификации за УЕФА Европа лигата. Двата македонски претставника во натреварувањето добија ривали кои оставаат надеж за ново учество во плеј-офот за место во групната фаза.

Ова, од резултатски аспект, особено важи за тетовци кои имаат големи 3:1 против Хелсинки пред реваншот во Финска. Доколку се покажат доволни за победа во двомечот, тогаш „црвено-црните“ во третото коло ќе играат со подобриот меѓу Норчепинг и Тракаи од Литванија. Шведскиот тим славеше во првата средба како домаќин со 2:1.

Добро мина и Работнички на денешното извлекување во Нион со оглед дека ги избегна фаворитите во групата 5 како Зенит, Олимпик Марсеј, Брага, Фрајбург. Дебармаалци би можеле да играат со победникот од пресметките меѓу Корк Сити и АЕК Ларнака. Кипарците се поблиску до пласман во наредната рунда со оглед на синоќешниот триумф во Република Ирска со 1:0.

Тимот од Градски парк, сепак, ќе мора да одигра на повисоко ниво во Минск за разлика од вчера попладне со оглед дека Динамо понесе 1:1 од Скопје, резултат што го става во поповолна позиција од составот на Виктор Треневски.

Комплетни двојки за 3 коло во Лига Европа

Група 1

ПСВ Ајндховен – Осиек/Луцерн

Норчепинг/Тракаи – Шкендија/Хелсинки

Краснодар – Слован Братислава/Лингби

Штурм/Младост Подгорица – Фенербахче

Панатинаикос – Габала/Јагиелонија

Група 2

Шамрок Роверс/Млада Болеслав – Каират/Скендербег

Австрија Виена – Нидеркорн/АЕЛ Лимасол

Динамо Загреб – Вадуц/Одд Гренланд

Динамо Букурешт – Атлетик Билбао

Олимпик Доњецк – ПАОК

Арка Гдиња – Ференцварош/Митјиланд

Група 3

Естерсунд/Галатасарај – Интер Баку/Фола Еш

Бордо – Калју/Видеотон

Макаби Тел Авив/Рејкјавик – Паниниос/Горица

Валета/Утрехт – Хаугесунд/Лех Познањ

Крајова – Милан

Брондби/ВПС – Хајдук/Левски

Група 4

Гент – Алтах/Динамо Брест

Астра/Зира – Олександрија

Евертон – Ружомберок/Бран

Абрдин/Широки Брег – Аполон/Зарија Балти

Иртиш/Црвена звезда – Спарта Прага

Беитар Ерусалим/Ботев – Маритимо

Група 5

Зенит – Тренчин/Бнеи Јехуда

Олимпик Марсеј – Остенде

Фрајбург – Валур/Домжале

Корк Сити/АЕК Ларнака – Работнички/Динамо Минск

Железничар/АИК Стокхолм – Брага

Лиепаја/Судува – Сион

Првите мечеви се закажани н 27 јули, реваншите на 3 август