Вардар ќе остане на координари за Скандинација и во третото квалификациско коло за УЕФА Лигата на шампиони. Македонскиот фудбалски првак би играл со победникот од двомечот меѓу Жилина и Копенхаген доколку успее да го мине Малме.

Иако се е отворено во дуелите со шведскиот претставник, сепак, „црвено-црните“ имаат одлични 1:1 од „Сведбанк арена“ во средата пред возвратниот дуел на стадионот „Младост“ во Струмица.

Затоа, пак, се наѕира победникот во словачко-данската пресметка. Копенхаген го доби првиот натпревар на гости со 3:1 што би требало да е доволен за елиминација на Жилина.

Двојки за 3 коло за Лига на шампиони

Лига Рута

ФЦСБ (Романија) – Викторија Плзен (Чешка)

Ница (Франција) – Ајакс (Холандија)

Динамо Киев (Украина) – Јанг Бојс (Швајцарија)

АЕК (Грција) – ЦСКА Москва (Русија)

Бриж (Белгија) – Истанбул Башакшехир (Турција)

Рута на шампиони

Група 1

Славија Прага – БАТЕ Борисов/Алашкерт

Спартакс Јурмала/Астана – Мариехам/Легија Варшава

Зрински/Марибор – Хафнарфјордур/Викингур

Жилина/Копенхаген – Малме/Вардар

Линфилд/Селтик – Дандалк/Розенборг

Група 2

Хапоел Бер Шева/Хонвед – Жалгирис/Лудогорец

Виторул – АПОЕЛ/Диделанж

Хибернијанс/Салцбург – Риека/ТНС

Карабаг/Самтредија – Шериф Тираспол/Кукс

Партизан/Будуќност – Панатинаикос

Термините за првите мечеви се 25/26 јули, реваншите на 1/2 август