Боксерска ревија во Скопје: „Златен гонг“ по 48 пат

Учество на турнирот пријавија преку 40 натпреаврувачи од Македонија, Албанија, Бугарија, Романија, Словенија, Србија и Косово. Борбите ќе се одржат во малата сала во СЦ „Борис Трајковски“. Полуфиналните мечеви се закажани на 9 ноември со почеток во 17 часот, финалето е на 10 ноември од 12 часот

Најплатен спортист:Мексикански боксер со договор на 365 милиони долари

Канело Алварез важи за најголема боксерска ѕвезда по повеќегодишната доминација на Флојд Мејведер и Мани Пакјaо. Има 28 години, роден е во Гвадалахара, досега имаше 53 борби од кои победи во 50, а 34 од нив ги реши со нокаут. Неколкукратен светски првак е во средна категорија во која ги обедини појасите во ВБА и ВБЦ верзиите

Неизвесност во ринг: „Виси“ олимпискиот статус на боксот

Покрај напластените финансиски проблеми, во АИБА се соочуваат и со тврдења за лажирани борби на олимписките игри во Рио де Жанеиро, а нејзиниот привремен претседател се поврзува во случај со организиран криминал. ИОК денеска ја повтори загриженоста за состојбата во меѓународната асоцијација за аматерски бокс

Бокс: Мејведер и Мекгрегор во ринг за 100 милиони долари

Соочувањето меѓу Американецот, кој е еден од најдобрите боксери на денешницата, и Ирецот, кој е двократен првак во УФЦ, веќе наголемо го најавуваат британските медиуми според кои мечот ќе се одржи на 10 јуни во Лас Вегас