Финале во АБА лигата: Будуќност се избори за мајсторка во Белград

Црногорскиот тим го одбрани домашниот терен против Црвена звезда, славеше со 84:80 (по четвртини: 20:25, 15:13, 22:20, 27:22) и израмни на 2:2 во финалната серија за шампионската титула. Решевачкиот петти меч е во понеделник во почеток во 19 часот

Плејоф за титула во АБА лига: Будуќност намали на 2:1 против Црвена звезда

Црногорскиот состав славеше со 80:72 што е негов прв триумф во шесте меча со „црвено-белите“ во оваа сезона. Наредниот меч меѓу двата тима е во петок од 19 часот и со евентуална победа на екипата од Подгорица ќе следува мајсторка во Белград

Кошарка: Црвена звезда против Будуќност за титулата во АБА лигата

„Црвено-белите“ го совладаа Морнар со 88:69 (по четвртини: 26:19, 26:18, 16:19, 20:13) за конечни 2:1 во полуфиналната серија подобар од три со што обезбедија пресметки со Будуќност за тронот во регионалното натпреварување. Шампион ќе биде екипата која ќе стигне до три победи во финалето. Серијата за титулата почнува на 9 април во Белград

Ракомет, ЛШ: Ѓер прв финалист на Фајналфорот во Будимпешта

Ѓер е прв финалист во женската ракометна Лига на шампиони. Во првото полуфинале на Фајналфор турнирот во Будимпеша, унгарскиот првак го Унгарскиот состав го порази Будуќност со 26:20 во првото полуфинале. Во второто, од 17.45 ч., ќе играат македонскиот првак ЖРК Вардар и бранителот на тронот, ЧСМ Букурешт

ЖРК Вардар и Будуќност на разделба: Да играме финале и во Будимпешта

Од двата табора посакаа реприза на финалето од регионалната лига и во Лигата на шампиони. „Црвено-црните“ во полуфиналето, на 6 мај, ќе играат со ЧСМ Букурешт, Црногорките, пак, за противник го имаат Ѓер. Мечот за титулата е закажан на 7 мај

Одличен вовед пред ЛШ во Будимпешта: ЖРК Вардар со регионална титула

„Црвено-црните“ го архивираа првиот трофеј во третото учество во ВРХЛ лигата по победата над Будуќност со 27:25. Бронзениот медал на турнирот во Скопје го освои екипата на Крим Меркатор која во дуелот за трето место беше подобра од Подравка со 31:25

Ракомет, ЛШ: Булатовиќ со 14 гола му нанесе прв пораз на ЖРК Вардар

Будуќност триумфира во Скопје со 31:28 и на идентичен начин возврати за поразот во „Морача“ на 29 јануари. „Црвено-црните“ остануваат на првото место во групата 1, но сега имаат ист број на бодови со Ференцварош - по 13.