Костадинов: Мицкоски криминално испумпувал пари од ЕЛЕМ за луѓе од ВМРО

Како тогашен директор извршителот Мицкоски склучил Договор за адвокатски – советодавни услуги со Панче Тошковски, од ВМРО-ДПМНЕ, со кој му дал 1.600.000 денари, за период од две години.Само 5 месеци подоцна, во март 2017 година, Мицкоски склучува нов Договор со Тошковски, вреден нови 8.850.000 денари односно 143.000 евра, за адвокатски услуги!“, рече портпаролот на СДСМ.

Ваучери од ЕЛЕМ: Над 25 милиони денари за спортот, пола од парите во Битола

машкиот ракометен клуб Пелистер ќе добие 8,5 милиони денари, за истоимениот кошаркарски клуб се планирани 2,5 милиони денари, а еден милион денари ќе легнат на сметка фудбалскиот клуб кој моментно се натпреварува во Втора лига. Женската ракометна секција на Пелистер ќе искористи 750.000 денари, а поддршка врз основа на спонзорства и донации ќе добијат и кугларскиот клуб Пелистер и женскиот фудбалски клуб Топгол

Случај „Тарифа“: Три години затвор за екс директорот на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски

Бошковски, кој инаку е сопруг на поранешната заменик министерка за правда, Билјана Бришкоска, е осуден за злоупотреба на службената должност како директор на АД „ЕЛЕМ“. Идентични затворски казни се изречени и за уште двајца вработени, Методиј Стојменовски и Ненад Ѓорговски за злоупотреба на службена положба и овластувања со потпишување и издавање сертификати. Тројцата нанеле штета на компанијата од над девет милиони денари

Миновски: Синот на Стојчевска ќе добие отказ од ЕЛЕМ, ако Антикорупциска утврди непотизам

Ако Антикорупциската комисија утврди дека синот на пратеничката Мира Стојчевска, Виктор Стојчевски не ги исполнувал условите на конкурсот, ќе добие отказ, кажа директорот на ЕЛЕМ Драги...

Завршува судењето за Труст: Денеска пресуда за Кочан, Авировиќ и Ватиќ

Тројцата се обвинети дека здружени во конзорциум, со фалсификувани документи за сопственост на механизација и кадровска екипираност добиле тендер на ЕЛЕМ за ископ на јаглен во Суводол за 17 милиони евра