Студија на „Фајзер“ за таблетата против ковид-19: Лекот е 90 отсто ефикасен и 100 отсто штити од смрт

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ вчера информира дека нејзината антивирусна таблета против ковид-19 ја намалува стапката на хоспитализација и смртност за 89 отсто и бара нејзино итно...

Проекции на „Фајзер“: Очекуваме најмалку 65 милијарди долари од продажба на вакцините во оваа и наредната година

Компанијата „Фајзер“ денеска објави дека очекува продажбата на вакцината против ковид-19 што ја разви со германскиот партнер „БајонТек“ да достигне 36 милијарди долари до крајот на...

Вакцината „Фајзер/Бионтек“ ефикасна 90,7 отсто кај децата

Вакцината „Фајзер/Бионтек“ против Ковид-19 била 90,7 отсто ефикасна во клиничките испитувања кај деца на возраст од пет до единаесет години, соопшти денеска американската фармацевтска компанија. Шеснаесет...

Фајзер објави ефикасност на вакцината до 90,7% кај деца од 5 до 11 години, ако се одобри ќе биде прва вакцина за помали деца против ковид-19

Во новиот документ објавен пред клучниот состанок на советниците за вакцини на Американската администрација за храна и лекови, Фајзер објави дека нејзината вакцина е безбедна и...

Вакцината „Фајзер“ со  93%  ефикасност, адолесцентите од 12-18 години да избегнат хоспитализација при зараза со ковид-19

Последното истражување на вакцината на Фајзер кај адолесцентите од 12-18 години,  покажа 93 процентна ефикасност во делот, болните од ковид-19 на оваа возраст, да не „завршат“...

Студија на „Фајзер“ во Бразил: Сите над 12 години во Толедо ќе се вакцинираат против ковид-19

„Фајзер“ ќе проучува ефикасност на својата вакцина против ковид-19 со вакцинирање на целото население над 12 години во град во јужен Бразил, соопшти компанијата. Истражувањето ќе...

Грозданова: Препорака за трета доза е вакцината на „Фајзер“, комбинирањето го зголемува имунолошкиот одговор на ковид-19

Во однос на другите искуства, веќе неколку месеци од летото Обединетите Арапски Емирати и Турција ги комбинираат кинеските вакцини, a како трета ја даваат вакцината на...

Прелиминарни резултати: Вакцина на „Фајзер“ и „БајонТек“ со позитивни ефекти кај деца од пет до 11 години

 „Фајзер“ и „БајонТек“, чии вакцини се употребуваат за имунизација на Американците против ковид-19, ги поднесоа прелиминарните резултати до Агенцијата за храна и лекови (ФДА) од испитувањата...

Фајзер истражува лек во форма на таблета за спречување инфекција со Ковид-19

Компанијата Фајзер објави дека почнала истражување во кое тестира орален антивирусен лек за да спречи инфекција со Ковид-19 кај лица изложени на вирусот, пренесуваат британските медиуми....