Шефот на „Фајзер“: Ќе процветаме во наредните 10 години, нè очекува научна ренесанса

Извршниот директор на американската компанија „Фајзер“, Алберт Бурла верува дека фармацевтската индустрија ќе процвета во наредните 10 години, на бранот на продолжување на животниот век и...

Колку се ефикасни вакцините на „Фајзер“, на „АстраЗенека“ и на „Модерна“ против Омикрон сојот?

Позаразниот Омикрон сој на коронавирусот брзо се шири низ Велика Британија и се очекува да стане доминантен во земјата, објави британски „Индепендент“. Тамошните здравствени власти досега...

МАЛМЕД: Рокот на вакцините на „Фајзер“ е продолжен од шест на девет месеци

Европската Агенција за лекови (EMA) го продолжи рокот на употреба на вакцината Comirnaty од шест на девет месеци. Согласно, извршената промена, носителот на одобрение Pfizer SRB d.o.o поднесе документација за...

Британски „Канал 4“: „Фајзер“ платил експерти за да ја напаѓаат вакцината на „АстраЗенека“

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ е обвинет дека платил експерти за да ја дискредитираат вакцината против коронавирус на конкурентската компанија „АстраЗенека“, објави британскиот „Канал 4“. „Фајзер“ наводно финансирал...

„Фајзер“: Нашата вакцина дава силен имунолошки одговор кај деца на возраст од 12 до 15 години

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ денеска објави дека нејзината вакцина против ковид-19 давала силен имунолошки одговор против болеста за време на истражувањето кај деца на возраст од...

Зделка од 5,29 милијарди долари: САД нарачаа 10 милиони дози од антивирусниот лек „Паксловид“ на Фајзер

Соединетите Американски Држави нарачаа 10 милиони дози од лекот против ковид-19 на „Фајзер“ во вредност од 5,29 милијарди долари, а претседателот Џо Бајден најави дека ќе...

Истражување за антитела по вакцинирање против ковид-19 со „Фајзер“, „Астразенека“, „Спутник“ и „Синофарм“

Студијата беше спроведена во јули на 196 целосно вакцинирани лица во Монголија, каде што се користеа сите четири типа вакцини, што е ретко. Според ова истражување,...

„Молнупиравир“ на „Мерк“ или „Паксловид“ на „Фајзер“: Светот ја започна трката по терапии со анти-ковид таблети

Европската унија преговара со „Merck&Co“ и со „Фајзер“ за купување на нивните експериментални лекови против ковид-19, изјави претставник на ЕУ за „Ројтерс“, додавајќи дека преговорите со...