(Видео) Филипче во интервју за Нова ТВ: Со вирусот ќе играме топло-ладно

Клучната цел ни беше бројката на заразени да расте линеарно, а не експоненцијално и да не ни се случи сценарио од Италија каде здравствениот систем не можеше да ја издржи таа оптовареност. Се покажа дека рестриктивните мерки, социјалната дистанца, ограничувањето на движењата на двете групи помлади и повозрасни лица, едните да се движат допладне, а другите попладне, даваат резултати, рече министерот за здравство во вечерашното интервју на Нова ТВ

Заев: Мора да стиснеме заби, во Буџетот ќе недостасуваат 2,2 милијарди евра

Во интервју за Фактор, лидерот на СДСМ вели државата дури и да најде 1,2 милијарди евра преку кредити, една милијарда евра ќе мора да се обезбеди од дома, преку заштеди. Затоа се неопходни овие мерки, меѓу кои намалување на платите на функционерите, но и на сите вработени во јавниот сектор до ниво од минималната плата од 14.500 денари

Филипче за Нова ТВ: Не е исклучено затворање на моловите и на границите

Нема простор за паника, но мора да се почитуваат препораките и одлуките на надлежните институции и Владата. Не е исклучена можноста за затворање на шопинг моловите, но и на државните граници во зависност од тоа во која насока ќе се движи состојбата, порача министерот за здравство во вечерашното гостување на Нова ТВ во кое одговараше на прашања на граѓаните

Димитров за „То Вима“: Не сме совршени, имаме уште работа, но сме во вистински правец

Македонскиот шеф на дипломатијата во интервју за грчкиот весник истакна дека е неправедно кон гласачите да велиме дека Договорот од Преспа треба да се поништи, а зад затворени врати да велиме на странските соговорници дека тој е реалност што треба да ја прифатиме

Герберих: Сите зборуваат за „бомби“, но кога ќе „пукнат“ не се толку силни

Германскиот амбасадор Томас Герберих во интервју за „Слободен печат“ изрази надеж дека изборната кампања ќе има содржини, а не само меѓусебни партиски обвинувања и додава не би ја нарекол валкана, туку премалку ориентирана кон суштината

Јовески: Новиот Закон за Јавно Обвинителство ги елиминира политичките влијанија

Државниот јавен обвинител во интервју за МИА за новиот Закон за ЈО, за неговата имплементација, дали во него има „скриена амнестија“, за протестите за правда на власта и на опозицијата, итн.

(Видео) Последното интервју на Борис Трајковски

На 24 февруари во 2004 година, два дена пред трагичната смрт, претседателот Борис Трајковски го даде последното интервју. Зборуваше за неговите надежи за иднината на Македонија, дента кога во Даблин беше доставена апликацијата за добивање на кандидатски статус во ЕУ

Француски европратеник: Претседателот Макрон е решен Самитот во Загреб да го претвори во успех

Ветото за почетокот на пристапните преговорите не смее да внесе чувство на огорченост меѓу Македонците, тоа во никој случај не е гест против земјата, порачува Стефан Сежурне, француски европратеник од партијата на францускиот претседател Макрон

Шекеринска: Случајот „Рекет“ покажа дека никој не е над законот

Не го креваме веќе телефонот на судии и на обвинители да им кажеме што да прават. И пораката од почетокот на владата беше иста - законот мора да важи за секој. Случајот „Рекет“ и сите истраги поврзани со тоа покажаа дека навистина никој не е над законот, вели во неделното интервју на Радио Слободна Европа, вицепремиерката и министерка за одбрана, Радмила Шекеринска