Заев за НОВА: Немало посредници меѓу мене и Камчев, брат ми Вице се злоупотребува

Во интервју за НОВА премиерот Зоран Заев зборува за најновиотѕ развој на настаните околу аферата "Рекет" и за улогата и влијанието на неговиот брат Вице Заев. Интегралното интервју со премиерот Зоран Заев ќе го гледате на нашиот портал во недела

(Видео) Интервју со Башеску: Без проширување, ЕУ ќе остане без кредибилитет

Поранешниот претседател на Романија и актуелен европратеник говори за ставот на Емануел Макрон во однос на проширувањето на ЕУ, за очекувањата на Унијата од земјите кандидати за членство, за ситуацијата во неговата земја

Туск во интервју за „Гардијан“: Француското „не“ за Македонија и Брегзит големи грешки на ЕУ

Меѓу „бурните“ искуствата во неговиот петгодишен мандат ги наведе и кризата на еврозоната во Грција, вжештени дискусии за миграцијата и доаѓањето на власт на Доналд Трамп

Кидашели: Русија е со „вперен пиштол“ кон Грузија

Поранешната прва жена министер за одбрана на Грузија, во интервју за МИА, говори за руското влијание, аспирациите кон НАТО и Европската Унија (ЕУ), случувањата по недобивањето датум за преговори на Северна Македонија со Унијата, подготвеноста за сајбер-напади