Обвинителката Ленче Ристоска за Нова: Успеавме да докажеме дека „Талир 2“ е корупциски предмет

Три години откако судскиот предмет на поранешното Специјално јавно обвинителство „Талир 2“ влезе во судница, деновиве ја бранува политичката јавност со пресудата на судечкиот совет предводен...

СЈО: Пресудата за Костовски е незаконска и треба да се укине

Спогодбата врз која Костовски е осуден за шпионажа и нелегално прислушување, а која е склучена врз основа на трите искази е спорна и за експертот Рајнхард Прибе. Тоа е нотирано и во целосниот извештај кој Прибе заедно со експертска група го изготви за нашата држава

Ристовска: Само три лица кои се под сомнение се поврзани со медиуми

Специјалната јавна обвинителка, Ленче Ристовска одговарајќи пред тројца новинари во „Топ Тема“ на телевизија Телма, ги отфрли обвиненијата од здружението на новинари МАН, дека Специјалното јавно...

Освен бомби, СЈО има сведоци и документи за власта

Адвокатите Тортевски и Давидовиќ дебатираат за најновите обвиненија на СЈО, дали судиите се подготвени да изрекуваат евентуални пресуди? какви притисоци може да изврши власта врз СЈО?