НБА плеј-оф: Индијана промаши за победа, брејкови на Милвоки и Јута

Кливленд ги совлада „пејсерси“ со 109:108 иако неколкупати во последниот период имаше и плус 10, Сан Антонио го „разнесе“ Мемфис, „бакси“ го замолкнаа Торонто, „џезерите“ им „отсвиреа“ на „клиперси“ во Л.А

НБА лига: Вестбрук со 35. трипл-дабл во сезоната

Плејмејкерот на Оклахома со 18 поени, 14 додавања и 11 скока во убедливата победа над Филаделфија со 122:97. До крајот на основниот дел на сезоната има уште 11 меча што ќе бидат можност за него за стигнување на Оскар Робертсон кој е рекордер со 41 двоцифрен учинок во три статистички категории

„Луда“ ноќ во НБА лигата: Голден Стејт уфрли 149 коша против лејкерси

Стеф Кари одигра нова одлична партија за „вориорси“ и против трофејните „езерџии“ постига 31 поен, Кевин Лав и Леброн Џејмс го одбележаа триумфот на Кливенд над Портланд со 137:125 во исклучително ефикасната кошаркарска ноќ во САД

НБА лига: Џејмс го посети Обама и стана најмлад играч со 27.000 коша

Ѕвездата на Кливленд постигна 27 поени во победата над Вашингтон со 105:94 со што го мина Коби Брајант, досегашен рекорден во оваа статистичка категорија. Кавалирси пред мечот беа гости на претседателот на САД во заминување