Двајца лидери на каталонското сепаратистичко движење во штрајк со глад

Според адвокатот на Хорди Санчез и Хорди Турул, тие одбиваат храна бидејќи шпанските судови не ги одобрија нивните бројни жалби. Од друга страна, пак, шпанската Влада уверува дека „лидерите на сепаратистите ќе имаат фер судење“

Клаузула: Меси може да замине бесплатно ако Каталонија стане независна

Шокантниот детаљ од договорот на Аргентинецот со Барселона го објави весникот „Ел Мундо Депортиво“. Репрезентативецот на „гаучосите“ го условил своето останување доколку екипата се натпреварува во Примера, во Премиерлигата, во во Бундеслигата или во француската Лига 1. Се додека покраината е дел од Шпанија, сумата за негов откуп изнесува 700 милиони евра