По угинувањето на 500 пеликани во Грција, да се пријавуваат симптоми на птичји грип или зголемена смртност, алармира АХВ

Oгледувачите треба да водат евиденција за болни и угинати птици, а потребно е и соодветно да се отстранува ѓубрето и угинатата живина од фармите како  можност...

Утврдени најчестите симптоми на омикрон: Главоболка, замор, кивање и болки во грлото

Најчести симптоми на омикрон, новата варијанта на коронавирус, се течење на носот, главоболка, кивање, замор и болка во грлото, тврдат британски научници и предупредуваат дека луѓето...

СЗО: Лицата со сојот Омикрон обично имаат поблага форма на болеста

Техничката раководителка на Светска здравствена организација (СЗО) за ковид-19, Марија ван Керкова изјави дека според првичните информации лицата заразени со сојот Омикрон обично имаат поблага форма...

Стевановиќ: Сега се соочуваме со лица без сериозни симптоми за разлика од претходно

И тоа е добро, затоа што тоа значи дека луѓето почнуваат сериозно да ја сфаќаат работата, иако мислам дека и досега тоа требаше да се случи и да бараат помош, потенцираше директорката на Клиниката за инфективни болести во синоќешното гостување на „Топ Тема“ на ТВ Телма