Студија во В. Британија: Прва објава за заштитата од прва, втора и бустер дозата на вакцини против ковид-19

Британската Агенција за здравствена безбедност (УКХСА) објави податоци за точноста на заштита по прва, втора и трета доза на вакцина против ковид-19, потпирајќи се на собраните...

Студија во Израел: Четврта доза го зголемува бројот на антитела за пет пати по една недела од апликацијата

Петкратно се зголемува бројот на антитела во организмот по една недела од примање на четврта доза на вакцина против ковид-19, рече денеска израелскиот премиер Нафтали Бенет,...

Ј. Африка објави студија за омикрон: Новиот сој предизвикува помалку тешки форми на вирусот

Јужна Африка за прв пат објави официјални податоци за случаи на ковид предизвикани од сојот омикрон кои го потврдуваат мислењето дека оваа варијанта на вирусот предизвикува...

Истражување за антитела по вакцинирање против ковид-19 со „Фајзер“, „Астразенека“, „Спутник“ и „Синофарм“

Студијата беше спроведена во јули на 196 целосно вакцинирани лица во Монголија, каде што се користеа сите четири типа вакцини, што е ретко. Според ова истражување,...

Студија на „Фајзер“ за таблетата против ковид-19: Лекот е 90 отсто ефикасен и 100 отсто штити од смрт

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ вчера информира дека нејзината антивирусна таблета против ковид-19 ја намалува стапката на хоспитализација и смртност за 89 отсто и бара нејзино итно...

Нова студија во В. Британија за поврзаност на коронавирусот со кожата: Ковид-19 и појава на ковид палец

Научниците веруваат дека можат да објаснат зошто некои луѓе кои имаат ковид, развиваат состојба која наликува на смрзнатини на палците, но и на другите прсти, пренесува...

Студија на „Фајзер“ во Бразил: Сите над 12 години во Толедо ќе се вакцинираат против ковид-19

„Фајзер“ ќе проучува ефикасност на својата вакцина против ковид-19 со вакцинирање на целото население над 12 години во град во јужен Бразил, соопшти компанијата. Истражувањето ќе...

Студија: Комбинација од вакцини на „АстраЗенека“ и „Спутник лајт“ дава силен раст на антитела

Мала клиничка студија за комбинирана употреба на вакцината на „АстраЗенека“ и доза на „Спутник лајт“ против ковид-19 покажа силен раст на антитела кај повеќето тестирани лица,...

МЗ: Центарот за превенција и контрола на болести на САД со нова студија која ја нагласува ефикасноста на вакцините против Ковид-19

Центарот за превенција и контрола на болести на САД (CDC) вчера објави нова студија, која јасно ја нагласува ефикасноста на вакцините против Ковид-19 против сериозни болести...

Студија: Заштитата на „Фајзер“ и на „Астра зенека“ против делта-сојот се намалува по три месеци

Откриено е дека оние што се инфицирале откако ги примиле двете дози на вакцината, може да претставуваат поголем ризик за другите луѓе. Најнова студија во Обединетото...