Нашата политика не дозволува тврдења дека вакцините против ковид-19 убиваат или можат да им наштетат на луѓето, рече портпаролот на компанијата Фејсбук.

Фејсбук и Јутјуб го отстранија од своите платформи видеото на бразилскиот претседател Жаир Болсонаро, во кое тврди дека вакцините против ковид-19 се поврзани со развојот на сидата.

И двете компании соопштија дека видеото кое е снимено во четвртокот ја прекршило нивната политика.

Го отстранивме видеото од каналот на Жаир Болсонаро поради кршење на нашата политика за медицински дезинформации во врска со ковид-19, бидејќи наведува дека вакцините не го намалуваат ризикот од заразување со болеста и предизвикуваат други заразни болести, се вели во соопштението на Јутјуб.

Иако минатиот јануари рече дека нема да прими ниту една вакцина против ковид-19, Болсонаро вети дека брзо ќе ги вакцинира сите Бразилци.