Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски смета дека договорот за владина коалиција меѓу претседателите на СДСМ и на ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети е „договор за продолжување на криминалот, лагите и корупцијата“.
„Политичарите од транзицијата да продолжат со деградирање на институциите, провлекување на личните интереси и неправдите. Имаме коалиција на криминалот. Замислете, истите оние кои со месеци се во потрага по инвеститорот на дивата градба што расте кај „Мавровка“ среде Скопје сега ќе управуваат со буџетот на сите. Ова е коалиција после која истиот СДСМ ќе го видиме пред следните избори како ни вели нема инвестиции, нема пари затоа што тие не го воделе како што треба секторот финансии, ќе имаме нови порази во надворешната политика затоа што тие не го воделе МНР“, пишува Мицкоски на неговиот Фејсбук профил.
Според него, дека нивниот коалиционен партнер „пет пари не вреди“, и дека е „канцер“ беа зборови на СДСМ со кои го опишуваа ДУИ пред изборите, а сега кога власта е во прашање се фалат едни со други.
„Зошто? – За власт, пари и личен комодитет. За одбегнување на одговорност, поради страв од правдата. Следува период во кој нема да видиме реформи, ќе има кратења, поскап живот и ценовни шокови. Добиваме Влада без кредибилитет и без европска иднина. Македонија има многу проблеми и еден извор на тие проблеми, тоа е оваа антиреформска коалиција за заштита на криминалот, на корупцијата, на срамот и на понижувањата. Ова е влада без кредибилитет, овој пат со пократок рок од претходниот мандат“, посочува лидерот на опозициската партија, Мицкоски.