Антикорупциска ќе бара вонреден инспекциски надзор за изборот на ректор на УКИМ

Антикорупциската комисија ќе упати барање до Државниот просветен инспекторат (ДПИ) да изврши вонреден инспекциски надзор за примената на Законот за високото образование и Статутот на Универзитетот „Св....

Оставки или антикорупционерите ќе бидат разрешени

Пратениците од парламентарното мнозинство бараат оставки од членовите на антикорупциската комисија, по скандалозниот извештај на УЈП, во кој се открива дека антикорупционерите ненаменски  трошеле  буџетски средства...

Игор Тантуровски реизбран за претседател на Антикорупциска комисија

Игор Тантуровски уште една година ќе биде на чело на Антикорупциската комисија. На денешната седница членовите на комисијата едногласно го избрале Тантуровски повторно за претседател, соопштија...

(ВИДЕО) Антикорупциска комисија во десетгодишен сон

Постои потфрлање во надзорните и контролните надлежности. ДКСК досега не подготвила посебен извештај за можните злоупотреби на буџетските средства и средствата од јавните фондови за изборна кампања или воопшто за финансирање изборна и друга политичка активност

Колку имот пријавиле лидерите на парламентарните партии

Според најновите податоци кои ги обработила Антикорупциската комисија од имотните листови на новите пратеници, најимотен од лидерите е лидерот на СДСМ, Зоран Заев, иако речиси целиот негов пријавен имот е на име на родителите. Најмалку пријавен имот има лидерот на Демократската интеграција на Албанците, Али Ахмети.

Одбиени сите приговори на СДСМ за предизборни вработувања

Антикорупциската комисија ги одби како неосновани сите приговори на СДСМ за незаконски вработувања во неколку државни институции во предизборниот период. Социјалдемократскиот сојуз на Македонија преку својот...

Спасовски: Сите измени во МВР се правени според Законот за Влада

Отфрлајќи ја претставката на заменикот Оливер Андонов поднесена до Антикорупциската комисија, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, вели единствените решенија за распоредување на вработени во МВР,...

Антикорупциска побара истраги од ОЈО за функционери од СДСМ

На јавна седница, што е ретка практика на Антикорупциска (ДКСК), Комисијата денеска ги разгледуваше претставките на дополнителниот заменик-министер за внатрешни работи, Оливер Андонов кон Оливер Спасовски,...