Грција го повлече амбасадорот од Москва

Амбасадорот на Грција во Русија, Андреас Фриганас е повлечен и ќе биде заменет со друг дипломатски претставник, соопшти грчки допломатски извор. „Фриганас е вратен во Грција....

Русија протерува двајца грчки дипломати како реципроцитет

Грција во јули одлучи да протера двајца руски дипломати и уште на двајца им забрани влез во земјата поради обид за поткуп на функционери и да поттикнат демонстрации за да го спречат постигнувањето на Договор со Македонија

Во Грција исчезнаа турски дипломати, осомничени соработници на Ѓулен

Во Грција исчезна двојка турски дипломати, кои се осомничени за членство во Фетхулахстичката терористичка организација (ФЕТО), јави турската новинска агенција Анадолија, повикувајќи се на неименуван дипломатски...