Д-р Даниловски: Промискуитетното однесување е најголем ризик-фактор за зараза со мајмунски сипаници надвор од Африка

Не е можно масовно ширење на болеста, едноставно заради тоа што пренесувањето на вирусот од човек на човек бара долготраен близок меѓусебен контакт. Од друга страна,...

Интервју со епидемиологот д-р Драган Даниловски: Вирусот мутираше и стана дел од нас, треба да научиме да живееме со него

Токму така завршија повеќето други пандемии со респираторни вируси. Тие се шират како оган и потоа, на крајот, повеќето луѓе или се вакцинираат или се заразиле и кога населението...

Даниловски, Пановски и Марковски не ја прифаќаат Фејсбук поканата на министерот Сали ни за членови на Комисијата, ни за советници

Откако министерот за здравство, Беким Сали, попладнево преку објава на Фејсбук ги покани професорите Драган Даниловски, Никола Пановски и Вело  Марковски да членуваат во новата Комисија...

Министерот Сали преку Фејсбук ги покани професорите Даниловски, Пановски и Марковски во новата Комисија, а доколку не сакаат, ги повикува за негови советници

Доколку од какви било причини не се во можност да бидат дел од Комисијата за заразни болести, им упатувам отворена покана да бидат дел од мојот...

Д-р Пановски и д-р Даниловски да влезат во Комисијата за заразни болести ѝ предлага ЛДП на Владата

Либералдемократската партија предлага во Комисијата за зарани болести да членуваат д-р Никола Пановски и д-р Драган Даниловски, двајцата лекари кои неуморно во текот на последниве две...

Проф. д-р Даниловски: Веќе да не се бројат заразените, зашто сите ќе се инфицираме, а од ИЈЗ и денеска најавуваат околу 1.400 нови случаи

Сега веќе немаат никаква смисла сертификатите за примени вакцини – треба веднаш да се укинат!, советува д-р Даниловски По значително зголемениот број заразени со ковид-19 во...

Проф. д-р Даниловски за НОВА ТВ: Експлозивно ќе расте бројот на заразени, но исходот ќе биде збогување со пандемијата напролет!

И сега имаме ситуација: „си го баравте- гледајте“! Од една страна, омикрон со крупни чекори ја освојува планетава! Од друга страна, вирусот на инфлуенцата (грипот) се...

Проф. д-р Даниловски: Индискиот сој нема да ја наруши епидемиолошката состојба, треба помасовна вакцинација

Индискиот сој на коронавирусот, за којшто здравствените власти денеска потврдија дека е откриен и во нашата земја, официјално е пријавен на 53 територии, според Светската здравствена...

Даниловски за НОВА: „Фајзер“ и „Модерна“ се најсоодветни за оние кои нема да развијат антитела од „Синофарм“

Вакцините на „Фајзер“ и „Модерна“ се најсоодветно решение за оние граѓани кои нема да развијат антитела по примена втора доза од вакцината на кинескиот производител „Синофарм“....