Шулц тврди дека ќе ја победи Меркел

Токму актуелниот лидер на СПД го предложи Шулц за противкандидат на Ангела Меркел бидејќи како што рече смета дека неговата партија ќе има повеќе шанси на изборите доколку некој друг биде кандидат

Меркел ја покани Меј во Берлин

Германската канцеларка Ангела Меркел соопшти дека ја повикала новата британска премиерка Тереза ​​Меј, на разговори во Берлин и рече дека се надева на соработка

Ердоган разочаран од Меркел за Резолуцијата за геноцид над Ерменците

Претседателот на Турција, Реџеп Таип Ердоган денеска остро ја критикуваше германската канцеларка Ангела Меркел бидејќи не го сопрела гласањето во германскиот Бундестаг за Резолуцијата според која...