„Морав да скокнам во базенот, бидејќи спасувачите не го направија тоа“, вели тренерката која ја спаси пливачката

Американската пливачка во уметничко пливање Анита Алварес се онесвести за време на натпреварот на Светското првенство во Будимпешта и потона на дното од базенот. По брзата...

ОИ: Блажевска-Еминова со 40-то време во квалификациите на 100 метри слободно

Македонската пливачка Миа Блажевска-Еминова оствари 40-то време во квалификациите на 100 метри слободно на Летните олимписки игри во Токио. Петнаесетгодишната македонска олимпијка оствари време од 57:19...

(Фото) Шокантна изјава на данска пливачка пред ОИ: Ме допираа и шепотеа гадости на уво

Олимписките Игри во Токио веќе почнаа со натпреварувачкиот дел, иако свечената церемонија на отворање не е одржана. Денешниот ден беше резервиран за фудбалскиот турнир во женска...

Поп Ацев: Тактиката ми донесе резултат – подиум во Охрид и лидер во генералниот пласман

Времето со кое ја исплива 25 километарската рута од Свети Наум до пристаниште во Охрид беше 5:21:03 часа или осум секунди побавно од победничкото на Французинот Рајмон Аксел (5:20:55 часа) кој беше лауреат во Охрид и во 2013 година. Но, и тоа беше доволно за преземање на врвот во поредокот во ултрамаратони на ФИНА од Италијанецот Едуардо Стокино на две трки до крај на сезоната

СП водени спортови во Гвангжу: Две лица загинаа, десетина се повредени

Забава во ноќен клуб во кој се славеше освоеното злато на американскиот женски ватерполо тим се претвори во трагедија. Во пад на галерија во локалот загинаа двајца Корејци и повредени се десетина странски државјани меѓу кои осум спортиси, сите репрезентативци на своите земји. Според полициски извори, тројца од нив се Американци, двајца од Нов Зеланд и по еден Холанѓанец, Бразилец и Италијанец

Петти велешки пливачки маратон на езерото „Младост“

Во 10 часот тргнаа рекреативците, во 12 часот е закажан стартот на маратонот на 2,5 и на пет километри во женска и машка конкуренција што воедно се последни трки во рамки на македонски Куп во далечинско пливање за 2018 година