Лига Европа: Манчестер Ј. на мускули, дебакл на ЦСКА М. и на Борусија М.

„Црвените ѓаволи“ ја совладаа Астана на „Олд трафорд“ со 1:0, Лудогорец со пресврт во второто полувреме ги декласира московјаните со 5:1, австрискиот бундеслигаш Волфсбергер славеше во Менхенгладбах со 4:0 во изненадувањетио на вечерта

Евролига: ЦСКА Москва се врати на врвот, Реал М. падна во Атина

„Армејците“ во последниот меч од деветтата рунда ја совладаа Уникаха во Малага со 89:80 за седма победа во сезоната колку што има има и тимот од Пиреја по победата (86:85) над Милано. Панатинаикос, пак, во Атина подобар од „кралевите“ со 82:80

Евролига: Фенербахче на Антиќ и ЦСКА М. на чекор до Фајналфор

Тимот од Истанбул по вторпат го порази Панатинаикос во Атина (80:75) за водство со 2:0 во четвртфиналната серија. Македонскиот интерационалец за деветте минути на терен имаше ефект од три поени и два скока. Со две победи и московјани ќе патуваат на мегдан на Басконија во Шпанија