Мицкоски: ВМРО ДМПНЕ ќе се откаже од дел од средствата за кампања

Ваквиот предлог, лидерот на најголемата опозициска партија во Македонија го објави на Фејсбук и најави дека јавно ќе побара парите да бидат вратени во буџетот за нивно пренасочување за изградба или доградба на објект во тетовската гимназија „Кирил Пејчиновиќ“

Шилегов: Донираните споменици во Скопје не се платени

Тој информира дека Град Скопје има допис од Претпријатието „Рудници и железарница“ иститути кои ги лиеле спомениците од Здружението, тие се неплатени кон нив и од Градот бараат изветување каде се наоѓаат спомениците за нивни потреби во судската постапка што ја водат за неплатен долг за споменици

ОЈО ќе испитува како пари од државни компании легнале на сметка на ДУИ

Државната комисија за спречување на корупција утврдила постоење на основано сомневање за злоупотреба на буџетски средства и средства од јавни фондови во финансирањето на политичката партија...

Четири федерации добија 240.000 евра од Игрите на среќа

Агенцијата за млади и спорт (АМС) насочи 5,2 милиони денари за ракометарите, по 4 милиони за фудбалерите и за кошаркарите и 1,5 денари за каратистите како поддршка на нивните настапи на меѓународната сцена, но и за организација на меѓународни натпреварувања чиј домаќин е Македонија

СЈО ги истражува медиумските донации: Чиста сметка, долга љубов

Веќе неколку изборни циклуси медиумите се јавуваат како најголеми донатори на владејачката партија, која до изборите во 2014 беше неприкосновена. Нелојалната конкуренција во предизборното рекламирање се смени со Договорот од Пржино и оттогаш медиумите не смеат да бидат донатори на партиите.

Донаторите на ВМРО-ДПМНЕ протестираат во Охрид додека СЈО ги испрашува

Стотина членови на ВМРО-ДПМНЕ излегоа на протест пред полициската станица во Охрид со цел да го искажат револтот што биле повикани на разговор од Специјалното јавно обвинителство

ВИДЕО: Наместо државата, граѓаните „за“ сиромашните

НОВА ја објави сторијата за сиромашното семејство Трајковски од скопски Петровец, а граѓаните масовно се организираа и донираа се што им е потребно. Во нивниот дом светна и струјата. Но, институциите и овојпат потфрлија