СЗО: Пад на менталното здравје како последица на пандемијата

Пандемијата на коронавирусот веројатно долгорочно ќе влијае на менталното здравје ширум светот, предупредуваат европските канцеларии на Светската здравствена организација (СЗО) во новиот извештај објавен денеска. „Психолошките...

ММФ за македонската економија: Годинава пад од 4 отсто, наредната раст од 7 отсто

Во најновиот извештај се наведува дека „Владата брзо одговорила со целни мерки и со привремена фискална поддршка за амортизирање на социјалниот и економски удар од кризата и за заштита на ликвидноста на компаниите, за зачувување на работните места и помош на невработените и најранливи категории граѓани“

Несреќа за време на тренажен лет: Хеликоптер на хрватската војска падна во Јадранот

Потврда за паднатиот воен хеликоптер дојде и хрватското Министерство за одбрана. Од таму наведуваат дека станува збор за летало од типот „Кијова ОХ-58Д“, а несреќата се случила пола час по полетувањето

Минус на салдото: Драстичен пад на профитот на „Ербас“

Причината лежи во замрзнување на лиценците за извоз за потребите на одбраната на Саудиска Арабија што „Ербас“ го чини 190 милиони евра и прекин на програмата за производство на моделот А380 што го зголемува минусот за 61 милион евра

Јасни сличности во податоците од паднатите авиони на „Етиопијан Ерлајнс“ и на „Лајон Ер“

Податоците од црните кутии на Боинг 737 Макс 8 на „Етиопијан Ерлајнс“ што се урна во близина на Адис Абеба упатуваат на „јасна сличност” со падот на авионот од ист модел на „Лајон Ер“ во октомври во Индонезија, соопшти етиопската министерка за транспорт, Дагмавит Могес