ЈО ги презема предметите од СЈО, правните експерти поделени

Јавното обвинителство (JO) на Република Северна Македонија ги презема во надлежност предметите од СЈО за натамошно постапување додека во Собранието продолжуваат преговорите меѓу власта и опозицијата...

Нов пресврт: Мандатите на обвинителите на СЈО неизвесни

Доколку Јовески ги прифати предметите од СЈО по писмото на Јанева, тој ќе треба да ги распореди на други обвинители кои ќе одлучат дали ќе ги продолжат истрагите. Во ваков случај Јовески ќе одлучува и за судските предмети кои досега ги застапуваа обвинители од СЈО, велат за НОВА доброупатени извори

Судските процеси за предметите на СЈО не можат да пропаднат без разлика на судбината на Јанева

Обвиненијата за кои се водат судски процеси, а се покренати од Специјалното јавно обвинителство нема да пропаднат, без разлика на судбината на Катица Јанева. Наталија Петровска...

Рустеми: Не почувствував сериозно влијание од Јанева што да кажам на распитот за „Рекет“

Мојот исказ во Обвинителството за организиран криминал ќе даде придонес во делот на настаните поврзани со Поштенска Банка – рече обвинителот на СЈО Бурим Рустеми кој...

Саити: Важно е во новиот закон за ЈО да имаме кристално чисти и јасни одредби

Претседателот на Здружението на судии во интервју за Радио Слободна Европа говори за новото законско решение за Јавното обвинителство, за последиците на случајот „Рекет“ врз судството, за ветингот