Ковид-19: Македонија со 19.104 активни случаи, дневниот просек на инфекции во светот – три милиони

Лесното пренесување на новата варијанта на ковид-19 наречена омикрон, како во светот, така и кај нас, продонесе за драстично зголемување на бројот на новозаразени. Според последните...

Младиот битолчанец кој почина од ковид-19 одбил хоспитализација, трудницата од Велес била лекувана девет дена на Инфективната клиника и на КАРИЛ

Позитивен е од 18.01.2022, прв преглед направен ден претходно кога одбивал хоспитализација, во тешка општа состојба со ниска сатурација. На негово барање примен во дневна болница...

Шефот на „Фајзер“: Ќе процветаме во наредните 10 години, нè очекува научна ренесанса

Извршниот директор на американската компанија „Фајзер“, Алберт Бурла верува дека фармацевтската индустрија ќе процвета во наредните 10 години, на бранот на продолжување на животниот век и...