Директор на „Гамалеја“: Комбинација на вакцините „Спутник“ и „Спутник лајт“ речиси 100 отсто штити од омикрон

Ефикасноста на руската вакцина „Спутник В“ против варијантата омикрон изнесува 75 отсто, соопшти денеска директорот на епидемиологија и микробиологија на Гамалеја, Александар Гинтсбург. Тој додаде дека...

Фаучи: Ковид-19 може да остане со нас засекогаш како ендемска болест

Американски официјални лица од здравството повикуваат на внимателност, наспроти информациите дека Омикрон, новата варијанта на коронавирусот, може да ја запре пандемијата, јави дописникот на МИА од...

Брнабиќ: Бројките до 8 часот беа катастрофални, денеска ќе имаме нов негативен рекорд на ковид-19

Српската премиерка Ана Брнабиќ оцени дека денеска, во апсолутни бројки, бројот на новозаразени со ковид-19 „ќе биде катастрофален“. Во изјава за ТВ Прва, Брнабиќ истакна дека...

Гутереш: Вакцинацијата против ковид-19 многу заостанува зад прогнозите на СЗО

Вакцинацијата на светското население против коронавирус драстично заостанува зад предвидените планови на Светската здравствена организација (СЗО), изјави генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Минатата есен СЗО...