Дневен биланс на ковид-19: Нови 37 случаи, две починати лица и 15 оздравени

Починати се двајца пациенти кои беа позитивни на коронавирус - на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина лице од Скопје на возраст од 66 години и во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Штип на возраст од 83 години. И двајцата беа со претходни коморбидитети, се вели во соопштението од МЗ

Австралија ќе инсистира на независна истрага за појавата и ширењето на ковид-19

Тамошните власти ја проблематизиораат транспарентноста на Кина во одговорот на пандемијата на коронаворус и најавија дека ќе побараат меѓународна истрага за појавата и ширењето на болеста

МЗ: Два нови смртни случаја на Инфективна и 46 новозаболени од ковид-19

Од Министерството за здравство информираат дека меѓу новите 23 потврдени случаи на коронавирус во Куманово има и здравствени работници од тамошната болница за што подетални информации се најавени на редовната прес-конференција на министерот Венко Филипче во 16 часот