Дневен биланс за ковид-19: Само седум нови случаи, еден починат и 24 излекувани

Смртниот случај е регистриран во ГОБ „8 септември“ кај 70 годишен пациент од струшко Лабуништа кој бил хоспитализиран на 8 април во тешка состојба и веднаш поставен на респираторна машина. Седумте нови случаи со коронавирус во земјава се регистрирани кај три лица во Тетово и по две од Куманово и од Кочани

Дневен биланс на ковид-19: Нови 37 случаи, две починати лица и 15 оздравени

Починати се двајца пациенти кои беа позитивни на коронавирус - на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби почина лице од Скопје на возраст од 66 години и во ГОБ „8 септември“ почина пациент од Штип на возраст од 83 години. И двајцата беа со претходни коморбидитети, се вели во соопштението од МЗ