ЖРК Вардар и Будуќност на разделба: Да играме финале и во Будимпешта

Од двата табора посакаа реприза на финалето од регионалната лига и во Лигата на шампиони. „Црвено-црните“ во полуфиналето, на 6 мај, ќе играат со ЧСМ Букурешт, Црногорките, пак, за противник го имаат Ѓер. Мечот за титулата е закажан на 7 мај

Одличен вовед пред ЛШ во Будимпешта: ЖРК Вардар со регионална титула

„Црвено-црните“ го архивираа првиот трофеј во третото учество во ВРХЛ лигата по победата над Будуќност со 27:25. Бронзениот медал на турнирот во Скопје го освои екипата на Крим Меркатор која во дуелот за трето место беше подобра од Подравка со 31:25

Ракомет, ЛШ: ЖРК Вардар како првопласиран во четврт-финале

„Црвено-црните“ девојки ја оправдаа фаворитската улога против Тирингер во Скопје. Славеа со 36:26 и се вратија на лидерската позиција на табелата благодарение и победата на Будуќност против Ференцварош во Будимпешта со 24:23

Радичевиќ по Мец: Срамен пораз, во одбрана бевме катастрофа

Француската екипа го декласира ЖРК Вардар со 42:28 и го симна од лидерската позиција во групата 1. Словенката Грос со 12 гола и Германката Смитс со 8 беа незапирливи за „црвено-црната“ одбрана. Пенезиќ постигна 10 погодоци за вардарки

Ракомет, ЛШ: Булатовиќ со 14 гола му нанесе прв пораз на ЖРК Вардар

Будуќност триумфира во Скопје со 31:28 и на идентичен начин возврати за поразот во „Морача“ на 29 јануари. „Црвено-црните“ остануваат на првото место во групата 1, но сега имаат ист број на бодови со Ференцварош - по 13.

Дамњановиќ: Мец изненади, но најважно е што победивме

Францускиот тим, според репрезентативката на Србија, им создал проблеми на вардарки со одбраната 3-2-1, со агресивната игра и со трчањето во текот на сите 60 минути. „Црвено-црните“ во наредното коло против Тирингер во Германија